pkb per capita warszawa

Wielkopolskie i śląskie osiągnęły podobny wynik. Jednak do tego pierwszego najbardziej pasuje Barbados ( USD), a drugiego Węgry ( USD). Na kolejnej pozycji znalazło się województwo pomorskie.

Najzamożniejsi mieszkańcy UE

Wzrost realnego PKB jest jednym z istotniejszych wskaźników informującym o sytuacji gospodarczej danego kraju. Może on świadczyć także o jakości polityki gospodarczej prowadzonej przez władze danego państwa. Poza samym wzrostem gospodarczym istotne jest to, jak dzielone są jego owoce. Chodzi o to, aby wzrost sprzyjał zmniejszaniu nierówności dochodowych oraz eliminowaniu obszarów biedy. Innym interesującym wskaźnikiem jest PKB województw w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Po uwzględnieniu populacji regionów możemy poznać pełniejszy obraz sytuacji.

Zobacz też: Jakie są najdroższe kraje świata? Tu wydasz najwięcej RANKING

Dużo gorzej wypada Polska z wyłączeniem stolicy. Większość województw znajduje się poniżej poziomu 75 proc. Warto również wspomnieć, którego regionu PKB urosło najbardziej względem 2021 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to wartości nominalne, nieskorygowane o inflacje.

stopka Ministerstwo Rozwoju i Technologii

pkb per capita warszawa

Współczynnik Giniego, będący powszechnie stosowaną miarą tych nierówności (im wyższy poziom tego wskaźnika tym nierówności większe) spadł w Polsce z 30,6 w 2015 roku do 26,3 w 2022 roku. Oznacza to, że problem nierówności dochodowych w naszym kraju jest jednym z najmniejszych w całej Unii Europejskiej. Miejsce (ex aequo z Niderlandami) jeśli chodzi o państwa z najmniejszymi nierównościami dochodowymi w Dowiedz się o nowościach Unii. Z danych Eurostatu wynika, że wskaźnik ten od 2015 do 2022 roku zmniejszył się w Polsce z 22,5% do 15,9%. W 2015 roku Polska była pod tym względem na 14.

Warszawa w TOP10 najbogatszych regionów UE. Rywalizuje z potężnymi metropoliami

Pod tym względem plasujemy się pod koniec unijnej stawki. Polska osiągnęła lepszy rezultat niż Bułgaria (51 proc.), Chorwacja (63 proc.), Rumunia (66 proc.) oraz Grecja (69 proc.) i identyczny wynik jak Węgry. 57 regionów UE o PKB per capita równym lub niższym niż 67 proc. Od 2015 roku realna wartość PKB zwiększyła się w Polsce o niemal 32%, oznacza to, że nasza gospodarka rosła znacznie szybciej niż średnia unijna oraz strefa euro jako całość. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił swoje najnowsze prognozy, według których Polska może stać się 20.

Warmińsko-mazurskie Malezję ( USD). Lubelskie Turkmenistan ( USD) oraz podkarpackie Nauru ( USD). Trzeba na początku zaznaczyć, że wyniki są przedstawione w parytecie siły nabywczej, czyli nie uwzględniają kosztów życia. Inaczej wyniki byłyby znacznie lepsze.

Wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2022 roku kształtowała się na poziomie od 55,1 tys. PLN w regionie podkarpackim do 164,8 tys. PLN w regionie warszawskim stołecznym. Oznacza to prawie 3-krotną różnice między najbogatszym a najbiedniejszym regionem.

A także pięć regionów z PKB powyżej 200 mln PLN. Pozostałe mieszczą się w tym przedziale. PKB per capita Polski, podobnie jak Węgier, Portugalii, Rumunii, Łotwy i Chorwacji znajduje się poniżej średniej UE w przedziale do 30 proc. Według szacunków Eurostatu w Polsce PKB na mieszkańca w PPP było na poziomie 79 proc.

Stabilny wzrost polskiego PKB przekłada się na zjawisko tzw. Konwergencji realnej, czyli zbliżanie się poziomu życia w Polsce do poziomu średniej unijnej. PKB per capita z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej wyniosło w naszym kraju w 2022 roku 79,4% średniej unijnej.

Oznacza to, że żadne z województw nie znalazło się w drugiej, biedniejszej połowie państw świata. Więc mimo zauważalnych różnic możemy stwierdzić, że Polska idzie w dobrym kierunku rozwoju gospodarczego. Większości znane są coroczne wyniki PKB poszczególnych państw, a przynajmniej tempo wzrostu produktu krajowego brutto względem poprzedniego roku. Mniej rozpowszechnioną wiedzą jest PKB województw w Polsce oraz, które z nich mają największy, a które najmniejszy wpływ na ogólny wynik dla naszego państwa. Poniższy artykuł rozjaśni te kwestie.

  1. Średniej UE (41 proc. poniżej średniej UE).
  2. Miejsce na 223 sklasyfikowane przez MFW.
  3. Miejscu, przez swoją trudną sytuację gospodarczą może spaść aż na 21.
  4. Większość nawet poprawiła swoje statystyki.
  5. Jak możemy zauważyć region „Warszawski stołeczny” jest prawie 9-krotnie większy niż całe województwo opolskie.

Norwegia należy do najdroższych krajów świata, a Polska jest jednym z najtańszych w Europie. Bogactwo województw podzielone na każdego mieszkańca różni się znacząco w poszczególnych regionach. Warszawa osiąga Broker Forex Ecmarkets – Ocena 2022, informacje, recenzje klientów wyniki PKB per capita wyższe niż Japonia, czy Włochy. Z kolei najbiedniejsze województwa przypominają pod tym względem Turkmenistan.

Wśród dziesięciu regionów o najwyższej wartości wskaźnika większość to obszary metropolitalne (m.in. region stołeczny Brukseli, Praga czy Hovedstaden w Danii). Grupę tę uzupełniają regiony, w których znajdują się silne ośrodki miejskie (np. Górna Bawaria z Monachium) lub korzystające ze swojego położenia geograficznego na szlakach handlowych, np. Bogactwo województw naszego państwa może być różnie postrzegane. Wydobycie ropy czy gazu sprawia, że wartość wytworzonych w danym państwie dóbr znacznie rośnie.

Nie wynika to jednak z realnej produkcji, a księgowych zabiegów dużych firm. Najniższy ma Bułgaria, która odnotowuje PKB na mieszkańca na poziomie 59 proc. Średniej UE (41 proc. poniżej średniej UE). Kolejne kraje to Włochy, Słowenia, Cypr i Czechy. Ich PKB per capita wyrażone w standardzie siły nabywczej mieszczą się w przedziale do 10 proc. Zdecydowanie najwyższy PKB na mieszkańca spośród wszystkich 27 krajów uwzględnionych w tym porównaniu ma Luksemburg (261 proc. średniej UE), gdzie PKB na mieszkańca jest o 161 proc.

Pierwsze z nich najbardziej zbliżone jest do Palau ( USD), lubuskie z kolei do Bułgarii ( USD). Opolskie możemy porównać do Argentyny ( USD), a podlaskie do Kostaryki ( USD). Warto zaznaczyć, że średni poziom PKB per capita dla świata wynosi ( USD). Oznacza to, że nasze cztery najbiedniejsze województwa znajdują się poniżej globalnej średniej. Według najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2018 r.

Możemy więc stwierdzić, że w ciągu ostatnich lat różnica między najbogatszym regionem Polski, czyli Warszawą EUR/USD. Zmniejszenie fali 2 korekcji tworzenia. i okolicami, a najbiedniejszym, którym jest województwo opolskie, tylko się zwiększyła. Nasza stolica wypracowuje znaczną część PKB Polski. Warto zwrócić uwagę, że PKB regionu „Warszawski stołeczny” jest prawie taki sam jak całej Ukrainy. Natomiast najmniejsze pod tym względem województwo opolskie ma PKB zbliżone do Madagaskaru. Warto wyjaśnić także co oznacza skrót „PPP„. Pochodzi on od angielskiego wyrażenia „purchasing power parity„, które oznacza parytet siły nabywczej pieniądza.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

+ 54 = 60